Ek İş Fikirleri

Youtuber Ne Kadar Kazanıyor 2023 & Aylık 10.000 TL Kazan

Youtuber ne kadar kazanıyor sorusu hem Youtube sayfası açarak para kazanmak isteyen hem de internetle içli dışlı olanların sık araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Youtube ne kadar para veriyor sorusunun cevabı videonun izlendiği ülkeye, video içeriğine, uzunluğuna, kalitesine ve birçok kritere göre değişmektedir. Bu içerikte yaklaşık olarak Youtube’dan ne kadar para kazanılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Youtube’den ne kadar para kazanılır sorusunun cevabına geçmeden önce kısaca sistemin işleyişinden bahsetmek istiyorum.

Youtuberlar nasıl para kazanıyor?

Youtuberlar nasıl kazanıyor konusuna sistemi anlamanız açısından kısaca değinmek istiyorum. Youtube kazançları google adsense sistemi kazancı ile aynıdır.

  • Google işletmelerden reklam alarak bunu çeşitli platformlarda sunar.
  • Tıklanan ya da izlenen her bir reklam için reklam veren işletmeden para alır.
  • Bu paranın bir kısmını kendisine alır bir kısmını ise içerik üretici olarak tanımlanan youtuber ya da bloggerlara dağıtır.
  • Son verilere göre Google tıklamalardan ya da izlenmelerden aldığı gelirin yaklaşık %68’sini içerik üreticilere dağıtmaktadır.

Youtube aylık gelir elde edebilmek yani Youtube sayfanızın para kazanmaya açılabilmesi için sağlanması gereken şartlar ise şunlardır;

  • En az 1000 aboneye ulaşmanız,
  • Videolarınızın ay içerisindeki toplam izlenme süresinin ise en az 4000 saate ulaşması gerekmektedir.

Abone ve izlenme sayısı olarak yukarıda belirtilen iki şartı sağladığınızda artık “Youtube Para Kazanma” özelliğini aktif edebilir ve izlenen her bir reklam izlenmesi/tıklanmasından aşağıda belirtilen oranlar doğrultusunda gelir elde edebilirsiniz.

Youtube kazanç tablosu ( Ülkelere göre)

Youtuber kaç para kazanıyor sorusunun cevabı aşağıdaki tabloya göre ortalama olarak verilmiştir. Tabloda ülkelere göre her 1000 görüntüleme için tahmini olarak hesaba yansıyacak kazançlar paylaşılmıştır. Örneğin Türkiye’de her 1000 görüntüleme için adsense hesabınıza yansıyacak tutar 0,37 dolardır. Ancak Maldivler’de bu oran oldukça yüksektir ve her 1000 görüntüleme için 15,47 dolar kazanç bırakmaktadır.

Türk youtuber kaç para kazanıyor sorusunun cevabı aslında tabloda yaklaşık olarak verilmiştir. Youtuberların kazandığı para tıklama başına maliyetin yani Googlen her bir reklam başına ödediği paranın yüksek olduğu ülkeler için farklıdır. Bu nedenle Youtube kanalınız için video içerik hazırlarken hedef kitleniz sadece Türkiye olmasın. Globali de hedeflemenizi öneririm.

Maldivler

15.47 $

Danimarka

10.61 $

Polonya

9.23 $

Panama

6.38 $

Avustralya

6.15 $

Yeni Zelanda

5.63 $

Amerika Birleşik Devletleri

5.33 $

İsviçre

5.18 $

Lüksemburg

5.17 $

Almanya

5.06 $

Norveç

5.04 $

Portekiz

4.82 $

Kanada

4.64 $

Japonya

4.60 $

Birleşik Krallık

4.59 $

Fransa

4.50 $

Hollanda

4.29 $

İsveç

4.27 $

ispanya

3.83 $

İtalya

3.65 $

İrlanda

3.24 $

Güney Kore

3.21 $

Belçika

3.11 $

Suudi Arabistan

3.09 $

Hırvatistan

2.84 $

Finlandiya

2.67 $

Avusturya

2.62 $

Çin

2.36 $

İsrail

2.29 $

Kıbrıs

2.20 $

Mısır

2.13 $

Singapur

2.08 $

Brezilya

2.06 $

Hindistan

2.02 $

Tayland

1,94 $

Katar

1.90 $

Arjantin

1.89 $

Romanya

1.85 $

Rusya

1.82 $

Şili

1.78 $

Vietnam

1.57 $

Meksika

1.44 $

Endonezya

1.33 $

Malezya

1.31 $

Ekvador

1.21 $

Macaristan

1.16 $

Malta

1.13 $

Çekya

1.09 $

Kenya

1.07 $

Slovakya

1.05 $

Ukrayna

0.94 $

Kazakistan

0.92 $

Dominik Cumhuriyeti

0,83 $

Peru

0.80 $

Bahreyn

0.78 $

Fransız Guyanası

0,72 $

Estonya

0,51 $

Yunanistan

0.42 $

TÜRKİYE

0.37 $

Venezuela

0.37 $

Jamaika

0.03 $

Youtube ülkelere göre kazanç tablosu

Türk Youtuberlar ne kadar kazanıyor 2023?

Youtube’dan para kazanma tablosunu yukarıda paylaşmıştık. Türkiye’de Youtube’da para kazanmak diğer ülkelere göre daha zordur. Nedeni ise Google’n reklam başına ödediği tutarların düşük olmasıdır. Youtuber kazanç tablosuna göre Türkiye’de bir Youtuber’in her 1000 gösterim için kazandığı para 0,37 dolardır. Bu oldukça düşük bir rakamdır. Ancak Türkiye’de milyonlarca abonesi olan Youtuberlar vardır ve bunlar aylık 30-40 bin TL hatta daha üzeri gelirler elde edebilmektedir. Çünkü sayfalarının milyonların üzerinde gösterimleri vardır.

100 bin abonesi olan youtuber ne kadar kazanır?

Youtube gelirleri abone sayısına göre değil video görüntülenme sayısına göre belirlenmektedir. Yani 1 milyar aboneniz olsa bile siz değerli içerik üretmezseniz ve aboneleriniz bu videoları izlemek ve doğal olarak google reklamlarını görmez/izlemez ya da tıklamazsa ciddi gelirler elde edemezsiniz. Bu nedenle 100 bin abonesi olan Youtuberler ne kadar kazanıyor sorusuna net bir cevap vermek imkansızdır.

200 bin abonesi olan youtuber ne kadar kazanır?

Youtuber kazançları abonelerin ya da abone olmayan kişilerin videoları izlemeleri, Google reklamlarını görmeleri ya da tıklamaları sonucu işlemektedir. Son zamanlarda özellikle okurlarım 200 bin abonesi olan Youtube kanalları ne kadar kazanıyor sorusunu soruyor. 200 bin abonesi olan Youtuber maaşları için aylık şu kadar gelir elde ederler demek imkansızdır. Ancak çok ciddi gelirler elde ettiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

2 milyon abonesi olan Youtuber ne kadar kazanır?

Youtuberlar kaç para kazanıyor konusunda sık sorulan bir diğer soru da 2 milyon abonesi olan Youtuberlar kaç para kazanır sorusu olmaktadır. 2 milyon abonesi olan youtuberların kazancı hakkında bir tahmin belirtmek zordur ancak 2 milyon aboneye ulaşan bir Youtube kanalı zaten çok ciddi içerikler üretiyordur ve aylık gelirleri de çok yüksek meblağlara ulaşmaktadır diyebiliriz.

Youtube abone başına ne kadar veriyor?

Youtube kazanç sistemi yukarıda da belirttiğim gibi abone başına değil gösterim başına işlemektedir. Yani abone ne kadar çok olursa gelir de o kadar çok olur diye bir şey yok. Videoların görüntülenme sayısına göre elde ebilebilecek gelir tutarı hesaplanmaktadır.

Youtube aylık kazanç hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aşağıdaki içerikler ilginizi çekebilir;

Youtuberlar ne kadar kazanıyor sitesi

Youtuberlar için kazanç hesaplaması yapılabilecek ve Google tarafından geliştirilen bir site yoktur. Ortalama kazançlar yukarıdaki tablodaki gibi olacaktır.

YouTube neye göre para verir?

Youtube, video içeriklerin izlenmesi sırasında gösterilen ya da tıklanan reklamlara göre ödeme yapar.

YouTube ne kadar abone olursa para kazanılır?

1000 abone gereklidir. Youtube sayfasının kazanç özelliğinin aktif olması için 1000 abone ve 4000 saat şartlarının sağlanması gerekir.

1 milyon izlenme YouTube kaç para?

1 milyon izlenme için elde edilecek gelir izleyici kitlesine, izlenen ülkeye, içerik kalitesine ve birçok faktöre göre değişir. 400 dolar ile 30000 dolar aralığında kazanç sağlayabilir.

YouTube parayı nereye yatırıyor?

Banka hesabınıza yatar. Ödeme yapılmadan önce hesabınız bir pin kodu ile doğrulanır. Daha sonra hesabınızın iban numarasını tanımlarsınız. Ödemeler tanımlı iban hesabınıza aktarılır.

5/5 - (1 {oy})

Miran

Merhaba. Ben miran. Hacettepe Üniversitesi uluslararası ilişkiler mezunuyum. Üniversitede okurken maddi sıkıntılar yaşadım. Bu nedenle hep ek işler yaptım. Şimdi ek iş tecrübelerimi sizinle paylaşıyorum. Sizinle güncel ek iş firmalarını paylaşıyor ve sizi ek iş firmaları ile buluşturuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
film izle