Ek İş FikirleriGüncel Ek İşler

Evde Yemek Yapıp Satmak & Haftalık 2000 TL Ek Gelir

Evde yemek yapıp satmak özellikle ev hanımları için son zamanların cazip işleri arasında yer almaktadır. Eğer siz de ev yemekleri yapıp satmak istiyorum diyorsanız bu yazımız sizin için tam bir rehber olacaktır. Bu yazımızda evde yemek yapıp satmak istiyorum diyenler için hem bu işe nasıl başlayabileceğiniz, gerekenler, aylık ne kadar kazanabileceğiniz ve satış yapabileceğiniz yerler hakkında bilgi verilecektir.

Ev yemekleri satışı nasıl yapılır?

Ev yemekleri yapıp satmak için çok büyük bir sermayeye ihtiyacınız olmayacaktır. Evdeki mevcut imkanları biraz geliştirerek bu işe başlayabilirsiniz. Eğer ev yemekleri konusunda kendinize güveniyorsanız öncelikle herhangi bir mükellefiyet açtırmadan huzur ve bakım evleri, çevrenizdeki esnaflar, memurlar, bankacılar gibi kesimlere yemeklerinizi sunabilir ve satabilirsiniz. Zaten siz kaliteli iş çıkardığınızda size geri dönüşler fazla olacaktır ve bir süre sonra gelen işe siz de inanamayacaksınız.

Evde yemek yapıp nereye satabilirim?

Evden yemek satışı için öncelikle dediğim gibi küçükten başlayın. Online platformlar ve sosyal medya üzerinden de satış yapılabilir ama öncelikle çevrenizdeki memur, esnaf, okullar ve öğretmenler gibi yerlere satmak başlangıç için daha iyi olacaktır.

Evden yemek yapıp satmak Yemek Sepeti, Trendyol yemek gibi platformlarda da mümkündür. Ancak buralar vergi mükellefiyeti ister. Başlangıç olarak sermayeniz azsa küçük ve mükellefiyetsiz başlamanız daha iyi olur. Ancak ben kendime güveniyorum ve online platformlarda da satış yapmak istiyorum diyorsanız öncelikle vergi mükellefiyeti açmanız daha sonra ilgili platformlarda üyelik oluşturmanız gerekmektedir. Buralarda satış bedeli üzerinden ortalama %20 civarında komisyon alındığını hatırlatmak isterim.  Evden çalışarak gelir elde edebileceğiniz diğer ilanlara ek iş fikirleri sayfamızdan erişebilirsiniz.

Evde yemek yapıp satma uygulaması

Evde yemek yapıp satma Uygulaması adı altında geliştirilen bir uygulama henüz bulunmamaktadır. Buna aracılık eden bazı web siteleri var ancak bunların ne kadar etkin olduğu konusunda bilgi sahibi değilim.

Evde yemek yapıp Yemek Sepeti üzerinden satmak

Evde ev yemekleri yapıp satmak istiyorum diyenlerin konu hakkında sık araştırdıkları şeylerden birisi de Yemek Sepeti üzerinden satış yapmaktır. Malumunuz bu platform Türkiye’nin online yemek satışı konusunda en büyük platformlarından birisidir. yemek sepeti evden satış yapmak için;

 • Mükellefiyet açtırmanız,
 • Daha sonra Yemek Sepeti firmasına başvurmanız gerekmektedir.
 • Eğer başvurunuz kabul edilirse belirlenen komisyon oranı üzerinden derhal satışa başlayabilirsiniz.
 • Şartlar ve Kurumsal üyelik başvuruları için Yemek Sepeti Kurumsal Üyelik Başvurusu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Evde yemek yapmak satmak için Yemek Sepeti cazip gelebilir ancak hem komisyon oranlarının yüksek olması hem de rekabetin fazla olması başlangıç olarak sizi zorlayabilir. Yemek sepeti üzerinden evden yemek satanların en çok karşılaştıkları zorlukların başında yüksek komisyon oranları ve rekabet gelmektedir. Bu nedenle başlangıçta reklam bütçenizi de yüksek tutmanız gerekmektedir.

Evden yemek satmak ne kadar kazandırır?

Ev yemekleri satışı nasıl yapılır

Yemek işi yapmak istiyorum diyenler için ziyaretçilerimizden aldığımız geri dönüşleri esas alarak aylık ne kadar kazanabileceğiniz hakkında kısaca bilgilendirme yapmak istiyorum. Evden ev yemekleri satışı için aylık net bir gelir belirtmek zordur. 2022 verilerine göre aylık 1500-2000 TL kazanan da var 15000-20000 TL kazanan da var. Bu tamamen size ve satış yaptığınız çevre ve platforma göre farklılık göstermektedir.

Evden yemek siparişi veren firmalar

Evlere yemek işi veren birçok firma bulunmaktadır. Genellikle küçük işletmeler kendileri yemek yapmak yerine ev hanımlarından uygun bir şekilde yemek alma yoluna gitmekteler. Hem hijyenik olması hem de ev yemekleri yenilmek istenmesi küçük işletmeleri bu fikre yöneltmektedir. Eğer siz de evde hamur işi yapıp satmak ya da yemek yapıp satmak istiyorsanız uygun firmalara doğrudan ya da aracı firmalar kanalı ile erişebilirsiniz.

Evde yemek yapıp satmak vergi

Evden yemek yapıp satmak istiyorum diyorsanız tabi ki vergi mükellefiyeti açtırmalı mıyım sorusunun cevabını da araştırıyorsunuzdur. İlk etapta vergi kaydı gerekmeyebilir. Çevrenizdeki küçük esnafa, öğretmene ve ya memura yemek yapıp vermeniz durumunda vergi kaydı açtırmanız, mükellef olmanız ve dolayısıyla gelir vergisi ya da bağkur ödemenizi gerektirmez. Ancak Yemek Sepeti, Trendyol Yemek gibi yemek satılan platformlar üzerinden yemek satışı yapacaksanız bu durumda vergi ve mükellefiyet şartı aranır. Özetle evden ev yemekleri satmak işinde vergi zorunluluğu satış yapacağınız hedef kitleye ve en önemlisi de nerede satış yapacağınıza göre belirlenmektedir.

Evde yemek yapıp satmak için gerekli belgeler

Evden yemek satmak vergi mükellefiyeti ya da belge gerektirmiyor. Ancak eğer karşı taraf sizden fatura istiyorsa ya da Yemek Sepeti, Trendyol gibi kurumsal firmalarda satış yapacaksanız bu durumda mükellefiyet açtırmanız gerekiyor. Mükellefiyet için istenen belgeler şunlar olmaktadır;

 • Kimlik fotokopisi,
 • Aşçılık belgesi,
 • Hijyen belgesi,
 • İmza beyannamesi.

En çok satılan ev yemekleri

Yemek satmak istiyorum diyorsanız en çok satılan ev yemeklerine göz atmalısınız. Genel olarak en çok satışı yapılan yemekler şunlardır;

 • Mantı,
 • Yaprak sarma ve dolma,
 • Makarna çeşitleri,
 • Günler için özel olarak hazırlanan kısır, yaş pasta ve kuru pasta çeşitleri,
 • Simit ve poğaçalar,
 • Kuru fasulye ve pilav,,
 • Fırında tavuk,
 • Çorba çeşitleri.

BİTCOİN’E HEMEN ŞİMDİ BİNANCE İLE YATIRIM YAPMAK İÇİN TIKLA !!

Evde yemek yapıp satmanın cezası

Evde yemek yapıp Satmanın cezası vergi dairesi ve İl/İlçe Tarım Bakanlığı tarafından uygulanır. Şikayet üzerine yapılacak bir denetimde izinsiz olarak yapılan yemek pişirme ve dağıtım işi tespit edilirse hem Vergi Dairesi hem de İlçe Tarım Müdürlükleri tarafından ağır yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Evde yemek yapma fiyatları

Evde yemek yapma fiyatları yapılacak yemeğe ve talebe göre farklılık göstermektedir. Şu an en ucuz yemek ortalama 25-30 TL’den satılmaktadır. Yemeklerin çeşidine göre ücret artabilmektedir.

Evde yemek yapıp satanların yorumları

Evde yapılan yemekler nasıl satılır konusunda yukarıda ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalıştım. Aşağıda evden yemek yapıp satan kişilerin yorumlarına göz atabilirsiniz. Siz de bu işi daha önce yaptıysanız ya da yapmak istiyorsanız değerli görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

4/5 - (6 {oy})

Miran

Merhaba. Ben miran. Hacettepe Üniversitesi uluslararası ilişkiler mezunuyum. Üniversitede okurken maddi sıkıntılar yaşadım. Bu nedenle hep ek işler yaptım. Şimdi ek iş tecrübelerimi sizinle paylaşıyorum. Sizinle güncel ek iş firmalarını paylaşıyor ve sizi ek iş firmaları ile buluşturuyorum.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhabalae aşçılık mezunuyum evden yemek yapıp satmak istiyorum ilgilenirseniz sevinirim
  Konya/Beyşehir

 2. Merhaba efendim benim bakmakla yükümlü oldugum 2 çocuğum var her türlü dolma pasta hamur işi becerim var çocuklarımın ihdiyaclari için bu işi istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

 3. Ben ev hanımıyım her türlü yemek ve hamur işlerindebecerikliyim ben eve asla hazıryufka almam kendim açarım eve destek için bu isi yapma gereyi duydum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
film izle