Finans Hayatıİş Hayatı

E Ticaret Nace Kodu & Hatalı Kodun Cezası Var

E ticaret nace kodu online satışa başlayacakların araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Bu süreçte internet üzerinden satış nace kodu konusunda farklı farklı kodlar verilebilmekte ve mükellefiyet hatalı olarak yanlış faaliyet kodu ile açılabilmektedir. Bu nedenle bugün bu içerikte internetten satış nace kodu ne olmalı konusundan kısaca bahsedeceğim. E ticaret nace kodu nedir sorusunun cevabına geçmeden önce eğer E-ticaret yapıyorsanız kolay satılacak ürünler sayfamıza göz atmanızı öneririm.

Faaliyet kodu nedir?

Faaliyet kodu olarak da adlandırılan nace kodu işyerlerinin tehlike sınıfları ve faaliyet alanlarına göre sınıflandırılmasını sağlayan 4 haneden oluşan ana kodu ve 2 haneden oluşan alt kodu olmak üzere toplam 6 haneden oluşan bir koddur. GİB nace kodu işyerine yapılan işe ve işyerinin tehlike sınıfına uygun olacak şekilde belirlenmelidir.

E ticaret faaliyet kodu

479114 nace kodu E-ticaret faaliyetinde bulunacak ve internetten, sosyal medya ya da benzeri satış kanalları üzerinden satış yapanların kullanması gereken faaliyet kodudur. E ticaret için faaliyet kodunun tam açılımı şu şekildedir:  “47.91.14 – Radyo, Televizyon, Posta Yoluyla veya İnternet Üzerinden Yapılan Perakende Ticaret”.

Trendyol satış Nace kodu

Trendyol, ülkemizde en fazla satış yapan E-ticaret firmaları arasındadır. Eğer Trendyol’da bir mağaza açacaksanız e-ticaret nace kodu ekleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Trendyol’da e-ticaret için kullanmanız gereken kod 47.91.14 NACE Kodudur.

Nace kodu nerede yazar?

Nace kodum nedir konusunda araştırma yapıyorsanız elinizde varsa vergi levhanızdan yoksa interaktif vergi dairesinden kolayca öğrenebilirsiniz. Nace kodu bulma için aşağıdaki adımları takip ediniz;

  • Öncelikle buradan interaktif vergi dairesine şifreniz ya da e-devlet bilgilerinizle giriş yapın: İnteraktif vergi dairesi girişi.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra ana menüde “SİCİL KAYDIM” bölümüne giriş yapın.
  • Burada yer alan “Mükellefiyet Bilgileri” alanından faaliyet kodu sorgulama işlemi yapabilir ve tüm faaliyet kodlarınızı bu alanda görüntüleyebilirsiniz.

E-ticaret nace kodu nasıl alınır?

Vergi dairesi faaliyet kodları taleple değiştirilebilir ya da yeni faaliyet kodları eklenebilir. Talep işlemleri interaktif vergi dairesi aracılığı ile bağlı olunan vergi dairesine kolayca iletilebilmektedir. Muhasebeciniz/Mali Müşaviriniz aracılığı ile faaliyet kodu değişikliğini ya da yeni nace kodu ekleme işlemini interaktif vergi dairesi kanalı ile online olarak talep edebilirsiniz. E-ticaret yapacaksanız interaktif vergi dairesi üzerinden E-ticaret Nace kodu 47.91 14 ekletmeniz gerekir.

Aşağıdaki içerikler ilginizi çekebilir;

E ticaret yapıldığına dair NACE kodu nedir?

 “47.91.14 – Radyo, Televizyon, Posta Yoluyla veya İnternet Üzerinden Yapılan Perakende Ticaret” kodu internetten satış yapanların kullanması gereken faaliyet kodudur.

E-ticaret faaliyeti ne demek?

E-ticaret faaliyeti, üretilen ya da temin edilerek al sat yapılan ürünlerin elektronik ortamda satışı anlamına gelir.

E-ticaret için ne gereklidir?

Sermaye, mükellefiyet, rekabet edilebilecek ürünler ve doğru bir satış stratejisi e-ticaret için olmazsa olmazlar arasındadır.

İnternet üzerinden satış yapmak yasal mı?

Evet, gerekli yasal prosedürleri sağlayanlar internet üzerinden E-ticaret vergi dairesi faaliyet kodu ile yasalara uygun bir şekilde e-ticaret yapabilirler.

İlanı Oyla! İş Başvurusunda Öne Geç!

Miran

Merhaba. Ben miran. Hacettepe Üniversitesi uluslararası ilişkiler mezunuyum. Üniversitede okurken maddi sıkıntılar yaşadım. Bu nedenle hep ek işler yaptım. Şimdi ek iş tecrübelerimi sizinle paylaşıyorum. Sizinle güncel ek iş firmalarını paylaşıyor ve sizi ek iş firmaları ile buluşturuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
film izle