Ek İş FikirleriFinans Hayatı

Amazon FBA Nedir & Nasıl Yapılır?

Amazon FBA nedir sorusu E-ticarete atılmak ve özellikle Türkiye’den alıp yurtdışında satış yapmak isteyenlerin en çok araştırdığı konuların başında gelir. Doğru ürün ve satış stratejisi belirlendiğinde büyük kazanç sağlayabilen Amazon FBA sisteminin ne olduğu, sistemin nasıl işlediği, avantajları ve dezavantajları hakkında tüm detayları bu içerikte sizinle paylaşmaya çalışacağım. Hadi başlayalım:).

FBA ne demek?

Amazon Fulfillment olarak da tanımlanan Amazon FBA ” Fulfilment by Amazon” kelimelerinin kısaltılmış halidir. FBA açılımı Türkçesi şudur “Amazon Tarafından Yerine Getirilmesi”. Aslında Amazon FBA açılımı sistemi bize tam olarak tanımlamaktadır. Amazon FBA sisteminde tüm işlemleri Amazon sizin yerinize yapmaktadır. Size sadece stokları güncel tutmak ve depolara satılacak ürünleri barkodlu bir şekilde göndermek kalmaktadır. Bir alt başlıkta Amazon FBA sisteminin nasıl işlediği hakkında ayrıntılar verilecektir.

Amazon FBA nasıl yapılır?

Amazon FBA sisteminde isminden de anlaşılacağı üzere tüm işlemler Amazon tarafından yapılmaktadır. Amazon FBA sistemini kullanmak için süreç şu şekilde işler;

  • Amazon’da istediğiniz ülkede “Seller” yani satıcı hesabı açarsınız.
  • Satmaya karar verdiğiniz ürünleri hazırlar, kutular ve barkodlarını düzenleyerek Amazon anlaşmalı kargolarla Amazon depolarına gönderirsiniz.
  • Amazon’un depolarında ürünleriniz size ayrılan alanda tutulur ve siz satış yaptıkça otomatik sistem sayesinde Amazon ürünlerin paketlenmesi, kargoya verilmesi, sipariş sürecinin takibi gibi tüm işlemleri sizin yerinize yapar.
  • Stoklarınız azaldığında size bildirim sağlanır.
  • Sistem tam otomatik olarak çalışır. Bu sistemde sizin yapmanız gereken tek şey stoklarınızı takip etmek ve güncel tutmaktır.

Amazon FBA kargo ücreti

Amazon depolarına gönderilecek ürünleri Amazon’un anlaşmalı olduğu UPS, DHL ve FedEx gibi kargo firmalarından yapabilirsiniz. Amazon deposuna ürün göndermek için ödenecek kargo ücreti gönderilecek ülke, boyut ve kargo anlaşması kapsamında farklılık göstermektedir. Gönderim yapmak istediğiniz kargo firmasının çağrı merkezinden ya da resmi web sayfası üzerinden kargo maliyeti hesaplaması yapabilirsiniz. UPS yurtdışı kargo ücreti hesaplama sayfasından örnek bir hesaplama yapabilirsiniz.

Amazon depolama ücretleri

Amazon depo ücreti gönderilecek ürün kapasitesi, ürünün stoklarda kalış süreleri ve birçok kritere göre farklılık gösterir. Amazon resmi web sayfası üzerinden ürünün kaplayacağı metreküp ve kalış süresi esas alınarak Amazon FBA maliyet hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Amazon FBA nedir, nasıl yapılır konusunda bilgi vermeye çalıştım. Eğer ne satacağınıza henüz karar veremediyseniz kolay satılacak ürünler başlıklı içeriğimizden Amazon’da satabileceğiniz bazı ürünlere göz atabilirsiniz.

Amazon FBA için ne kadar para gerekli?

Amazon FBA için yüklenilecek maliyetler satıcı aylık hesap ücreti, depolama kirası, kargo masrafı ve diğer giderlerdir. Amazon FBA ücretleri satış yapılacak ülkeye göre farklılık gösterir.

Amazon FBA iş modeli nedir?

Tüm satış ve stok sürecinin Amazon yetkilileri tarafından takip edildiği bir satış sistemidir.

Amazon FBA için şirket gerekli mi?

Hayır, başlangıç olarak gerekmez. Ancak mali bazı sıkıntılardan dolayı bu işi şirket açarak yapmak daha mantıklı.

Amazon FBA karlı mı?

Evet ya da hayır demek anlamsız olacaktır. Bu satacağınız ürün, satış yapacağınız ülke ve satış tutarına göre değişebilir.

İlanı Oyla! İş Başvurusunda Öne Geç!

Miran

Merhaba. Ben miran. Hacettepe Üniversitesi uluslararası ilişkiler mezunuyum. Üniversitede okurken maddi sıkıntılar yaşadım. Bu nedenle hep ek işler yaptım. Şimdi ek iş tecrübelerimi sizinle paylaşıyorum. Sizinle güncel ek iş firmalarını paylaşıyor ve sizi ek iş firmaları ile buluşturuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
film izle